Home Aktualności Dwie nowe rundy, zmiany w punktacji i Puchar Debiutanta w RSMP 2020
Dwie nowe rundy, zmiany w punktacji i Puchar Debiutanta w RSMP 2020

Dwie nowe rundy, zmiany w punktacji i Puchar Debiutanta w RSMP 2020

0

Główna Komisja Sportu Samochodowego PZM wprowadziła wiele istotnych modyfikacji w regulaminie tegorocznej edycji Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W kalendarzu znalazły się dwie nowe rundy, radykalnej zmianie został poddany system punktacji, a zawodnicy, którzy chcą spróbować swoich sił w najważniejszych krajowych rozgrywkach i nie posiadają licencji do tego uprawniającej mogą to zrobić dzięki Pucharowi Debiutanta.

Podobnie jak przed rokiem areną rywalizacji o mistrzowską koronę będzie siedem rajdów. Obok Świdnickiego-Krause, Nadwiślańskiego, Polski, Rzeszowskiego i Śląska w kalendarzu pojawiły się dwie nowe rundy poza granicami kraju. W pierwszy weekend czerwca zawodnicy pojadą na Litwę, ale nie do Elektrenów lecz do Kelmė (Kielmy). Rozgrywany na zachód od tego miasta szutrowy Rajd Żemaitija zadebiutuje w tym roku w mistrzostwach Polski. Asfaltowy Rajd Koszyc, który zamiast Dolnośląskiego jest finałową rundą RSMP 2020 był już w latach 2010-2012 eliminacją mistrzostw Polski i nie jest obcy dla wielu polskich zawodników.

Od tego roku w RSMP obowiązuje nowy system punktacji. Aż piętnaście miejsc w klasyfikacji generalnej pozwala na zdobycz punktową odpowiednio od pierwszej do piętnastej pozycji i według następującego klucza: 30, 24, 21, 19, 17, 15, 13, 11, 9, 7, 5, 4, 3, 2, 1. Tylko w przypadku 77. Rajdu Polski, który jest jedyną w tym roku rundą kategorii pierwszej zdobycz punktowa jest podwójna. Przed rokiem podobna reguła dotyczyła również rajdów: Rzeszowskiego oraz Dolnośląskiego.

Istotne novum to konieczność startu w minimum czterech rajdach, aby na koniec sezonu być klasyfikowanym w „generalce” czy też w 2WD (samochody napędzane tylko na jedną oś). Zmianie nie uległ system punktacji na oesie Power Stage, w którym dodatkowe punkty (5-4-3-2-1) zdobywa pierwszych pięć załóg. W każdej z sześciu rund drugiej kategorii będzie więc można zdobyć maksymalnie 35 pkt, ale w Rajdzie Polski aż 65 „oczek”.

Aby wystartować w rundzie RSMP należy posiadać licencję R. Wielu zawodników jeżdżących z licencją RN w rajdach np. okręgowych nie chciało występować o uprawnienia wyższej rangi, bowiem to oznaczało zamknięcie drogi do ponownych startów poza RSMP. Część z nich pragnie natomiast spróbować swoich sił w mistrzostwach Polski, początkowo zapewne w kilku rajdach. Od tego roku mają taką możliwość dzięki Pucharowi Debiutanta. Nie ma w tej rywalizacji żadnych ograniczeń wiekowych, ale można się spodziewać, że na odcinkach specjalnych krajowego czempionatu pojawią się młodzi adepci rajdowania.

W Pucharze Debiutanta można rywalizować z licencją RN po udokumentowaniu wcześniejszych startów poza RSMP. Puchar składa się z czterech rund (Świdnicki-Krause, Nadwiślański, Śląska oraz tylko drugi etap Rajdu Rzeszowskiego). Dopuszczone samochody to „ośki” o pojemności silnika do dwóch litrów. Aby zostać sklasyfikowanym wystarczy wystartować w dwóch rajdach. Nagrodą za zwycięstwo w Pucharze Debiutanta jest zwolnienie w kolejnym sezonie z wpisowego w rajdach zaliczanych do PD.

Czterech mistrzów Polski (Kajetan Kajetanowicz, Grzegorz Grzyb, Wojciech Chuchała i Miko Marczyk) zadeklarowało, że pojawią się na jednej z rund PD, aby udzielać wskazówek i służyć radą debiutantom. Planowane jest także szkolenie dla pilotów niemających doświadczenia w krajowej rywalizacji.

źródło: RSMP.pl