Home Aktualności Rajdowy Mistrz Świata radzi, jak jeździć w zimowych warunkach. Kajetanowicz trenuje na śniegu
Rajdowy Mistrz Świata radzi, jak jeździć w zimowych warunkach. Kajetanowicz trenuje na śniegu

Rajdowy Mistrz Świata radzi, jak jeździć w zimowych warunkach. Kajetanowicz trenuje na śniegu

0

Rajdowy Mistrz Świata 2023 trzyma formę przed nowym sezonem. Choć Kajetanowicz nie zdradza jeszcze planów na ten rok, codziennie intensywnie trenuje fizycznie, a niedawno zakończył testy samochodu rajdowego. Wymagająca jazda po śniegu i lodzie daje mu wiele radości, a jednocześnie sprzyja doskonaleniu techniki. Trudne warunki panują też na polskich drogach, dlatego trzykrotny mistrz Europy apeluje o rozwagę i zachęca kierowców do szlifowania umiejętności.

Załoga ORLEN Rally Team zakończyła 2023 rok z tytułem mistrzów świata na koncie. Był to najlepszy dla Kajetanowicza sezon startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata, które od pięciu lat z rzędu kończy na podium. W minionym roku wspiął się na szczyt klasyfikacji WRC2 Challenger, po drodze wygrywając w Meksyku, na Sardynii i w Kenii, ogółem kończąc na podium sześć z siedmiu rajdów. Kajetanowicz nie zdradza jeszcze planów na ten sezon, ale zapewnia, że finalizuje umowy sponsorskie. Tymczasem nie robi przerwy w treningach wydolnościowych, ani też w testowaniu za kierownicą swojego Subaru, którym zdobył trzy z czterech tytułów mistrza Polski. W ostatnich dniach ustronianin trenował na zamkniętych, oblodzonych drogach miejscowości Podolany w województwie małopolskim.

Kajetanowicz uwielbia testować na śliskiej, ośnieżonej nawierzchni, dlatego co roku, gdy zima jest w natarciu, możemy obserwować jego treningi. Trzykrotny mistrz Europy przyznaje, że jazda po śniegu daje mu wiele radości, ale też cennego doświadczenia, którego nigdy za wiele. Prowadzenie auta w obecnie panującej, zimowej aurze jest wymagające, zwłaszcza dla mniej doświadczonych kierowców. Kajetanowicz apeluje do wszystkich o rozważną i dostosowaną do warunków i własnych umiejętności jazdę. Rajdowy mistrz przypomina, że jazda w ruchu ulicznym to nie miejsce na eksperymenty. Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak prowadzić zimą, aby nie dopuścić do utraty przyczepności. Jednocześnie nieoceniona jest zdolność do zapanowania nad samochodem, który wpada w poślizg – i to nie tylko w teorii. Najlepszym miejscem do praktyki są szkoły doskonalenia techniki jazdy, które umożliwiają naukę w bezpiecznych warunkach, pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, a takim od wielu lat jest również sam Kajetanowicz.

Zima nie odpuszcza, uwielbiam takie warunki. Lubię trenować na śliskiej nawierzchni. Testowaliśmy na zamkniętej drodze, to ważny element przygotowań do wkrótce rozpoczynającego się sezonu. Jestem na etapie dopinania umów z moimi partnerami, ale nie odpuszczam w przygotowaniach. Codziennie odbywam treningi wydolnościowe i koordynacyjne, a dziś akurat testujemy na śniegu. Biało jest również na niektórych drogach w normalnych ruchu, więc musimy zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do panujących warunków, ale także do własnych umiejętności. Można śmiało skorzystać z usług szkół doskonalenia techniki jazdy. Sam kiedyś brałem udział w takich szkoleniach jako uczeń, później jako instruktor. Wiem, ile dzięki nim możemy zyskać, a także ochronić zdrowie i życie, nie tylko nasze, ale także naszych bliskich i innych użytkowników dróg. Miejmy pokorę i bądźmy ostrożni na drogach – apeluje Kajetan Kajetanowicz.

Starty Kajetana Kajetanowicza wspierają partner tytularny ORLEN Rally Team – ORLEN S.A., a także partner techniczny Delphi Technologies, Pirelli, ATC CARGO S.A., ORLEN Oil – producent olejów PLATINUM i QUAZAR Dynamic oraz SJS S.A.