Home Aktualności Wielicki Platinum Rajd Memoriał po raz siódmy
Wielicki Platinum Rajd Memoriał po raz siódmy

Wielicki Platinum Rajd Memoriał po raz siódmy

0

W dniach 24 – 26 marca 2023 odbędzie się organizowany  przez Automobilklub Krakowski przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Wieliczka Platinum 7 Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Jak w latach poprzednich sponsorem tytularnym jest firma Platinum Orlen Oil. Zawody  tradycyjnie gromadzące czołowych zawodników reprezentujących rajdy samochodowe, wyścigi torowe i wyścigi górskie, odbędą się przede wszystkim w Wieliczce; po dłuższej przerwie załogi będą miały okazję wrócić na trasę ulubionego przez kibiców niedzielnego odcinka „Solne Miasto”, gromadzącego tysiące widzów. Oczywiście nie zabraknie też sobotnich nocnych przejazdów przez centrum Wieliczki. Trwają prace nad konfiguracją kolejnych odcinków.

Paweł Owczyński,  Prezes Automobilklubu Krakowskiego: . Dzięki  przychylności władz Wieliczki, uda się wrócić pod Solne Miasto. To wyjątkowy odcinek, który 17 lat temu zapoczątkował rywalizację zawodników na ulicach Wieliczki. Wielickie Memoriały to arena nieformalnych pojedynków kierowców rajdowych i wyścigowych.  W zeszłym roku wszystkich zaskoczyły gwałtowne, niespodziewane  opady śniegu, które z wiosennej imprezy  zrobiły rajd zimowy. W Memoriale zwyciężyła załoga Orlen Teamu,  Miko Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem ( Skoda Fabia Rally 2 EVO).., na drugim miejscu zameldował się były  Mistrz Polski GSMP, Andrzej Szepieniec, jadący z pilotem Jarosławem Zawadzkim Mitsubishi Lancerem. Podium uzupełnił Michał Tochowicz, startujący w obu dyscyplinach ( pilot: Piotr Białowąs, Hyundai i20 R5).

Wielickie Memoriały od 2007 przyciągały gwiazdy sportów motorowych. Kibicom w roli zawodników bądź gości prezentowali się m.in. Krzysztof Hołowczyc, Kajetan Kajetanowicz, Rafał Sonik, Brian Bouffier, Leszek Kuzaj, Mariusz Stec, Bartek Ostałowski, Jan Kościuszko, Michał Kościuszko.

Podczas rajdu  prowadzona jest także klasyfikacja aut historycznych, na trasie pojawiały się repliki aut bohaterów Memoriałów: Janusza Kuliga ( Ford Focus, Ford Escort WRC) i Mariana Bublewicza ( Ford Sierra).