Home Aktualności Wielki finał wyścigów górskich w Korczynie
Wielki finał wyścigów górskich w Korczynie

Wielki finał wyścigów górskich w Korczynie

0

Wielki finał wyścigów górskich w Korczynie

Zawody w Korczynie wkraczają na arenę międzynarodową Rozgrywający się w dniach 17 – 19 września 18. Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE będzie finałowymi rundami  (13, 14) Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji. opublikowano09.09.2021

Zawody w Korczynie wkraczają na arenę międzynarodową Rozgrywający się w dniach 17 – 19 września 18. Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE będzie finałowymi rundami  (13, 14) Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski i Międzynarodowych Mistrzostw Słowacji. Układ tabel po dotychczasowych rundach GSMP wskazuje, że to właśnie podczas startów w Korczynie rozstrzygnąć się mogą tytuły mistrzowskie, zarówno w klasyfikacji generalnej cyklu, jak i w poszczególnych klasach.

uma

Arytmetyczne  szanse na tytuł Mistrza Polski GSMP 2021 w kat. 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym)  ma po ostatnich zawodach w Banovcach na Słowacji aż czterech kierowców: Daniel Stawiarski ( Mitsubishi Lancer, 159 pkt.) Michał Ratajczyk ( Mitsubishi Lancer 150 pkt), Piotr Parys ( Ford Fiesta 128 pkt) i Waldemar Kluza ( Skoda Fabia 121 pkt). O miejsce na podium powalczy także Mariusz Stec ( Ford Fiesta 112 pkt). Równie „ciasno” jest w poszczególnych klasach; wszystko więc wskazuje na to, że o tym, kto będzie stał na podium pod koniec sezonu dowiemy się po zakończeniu ostatniego podjazdu wyścigowego!

Organizatorzy zawodów wraz z podkarpackimi samorządowcami mają szersze plany dotyczące wyścigu Prządki; podczas zorganizowanej w Korczynie konferencji prasowej, prezes Automobilklubu Małopolskiego Krosno – Robert Szelc poinformował o rozpoczętych staraniach przeniesienia „polskiej” rundy FIA IHC – Międzynarodowego Pucharu FIA w Wyścigach Górskich właśnie do Krosna i Korczyny. Podczas tegorocznego wyścigu, który ma status zawodów kandydackich FIA,  obserwatorzy federacji ocenią możliwości organizacyjne zawodów, jak i infrastrukturę konieczną do rozgrywania wyścigów, w których startują zarówno samochody z nadwoziem zamkniętym, jak i bolidy z nadwoziem otwartym. Trzeba przypomnieć, że już w zeszłym roku licząca 4540 metrów trasa Korczyna – Czarnorzeki została przystosowana do startu bolidów. We wspólnych planach automobilklubu i samorządowców znalazła się modernizacja trasy i  montaż specjalnych energochłonnych barier. Rozwojowi zawodów na pewno służy dobra współpraca automobilklubu z samorządami, widzącymi wymierne korzyści promocyjne i gospodarcze z przyjazdu tysięcy kibiców, zawodników i ich ekip. Patronat Honorowy nad wyścigiem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.

Jan Zych, Wójt Gminy Korczyna:

Po raz 18 – ty współpraca z organizatorami układa się bardzo dobrze. Dla tego dużego przedsięwzięcia logistycznego i organizacyjnego, udostępniamy nasz Rynek, okoliczne ulice i niezbędne pomieszczenia. Międzynarodowe zawody to bardzo duża promocja nie tylko naszej gminy, ale i całego Podkarpacia. Będziemy więc wraz z naszymi partnerami – automobilklubem i samorządami wszystkich szczebli m.in. modernizować trasę, również pod kątem bezpieczeństwa kierowców i widzów –  gości naszych mieszkańców i przedsiębiorców.

18 Wyścig Górski PRZĄDKI – VALVOLINE rozpocznie się w piątek 17 września w Krośnie. Piątkowy program imprezy jest wyjątkowo bogaty, zarówno kibice wyścigów jak i miłośnicy motoryzacji znajdą coś dla siebie; od możliwości obejrzenia startujących w zawodach aut, poprzez pokaz samochodów zabytkowych po popołudniową prezentację kierowców i ich teamów i koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy: 
Rynek Krosno

Godz. 10:30 – 17.00 Badanie techniczne samochodów wyścigowych Godz. 10:30 – 17.00 Prezentacja Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Zespołu Szkół Mechanicznych, zabawa na symulatorach jazdy, badania wydolnościowe i inne Godz. 10:30 – Prezentacja samochodów historycznych Godz. 12:00 – 16.00 Prezentacje i degustacje kulinarne w ramach projektu „Polska Smakuje w Naszych Regionach” (Rynek – Krosno) – Stowarzyszenie Polska Ekologia Godz. 12:00 – 14.00 Szkolenie „Nowoczesne płyny eksploatacyjne samochodów hybrydowych” oraz „Zasady bezpieczeństwa podczas rozgrywania wyścigu samochodowego” (aula KPU – Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) – wstęp wolny Godz. 16:00 – II Konferencja prasowa 18. Wyścigu Górskiego PRZĄDKI – VALVOLINE (aula KPU – Krosno, ul. Kazimierza Wielkiego) wstęp wolny Godz. 17:45 – Oficjalne otwarcie zawodów i prezentacja zawodników, startujących w ramach Mistrzostw Polski i Mistrzostw Słowacji (Rynek –

Krosno)

Godz. 18:00 – Koncert Zespołu „POPARZENI KAWĄ TRZY” (Rynek – Krosno).

Piotr Przytocki, Prezydent Miasta Krosna:

Wspólnie staramy się, żeby ten wyścig zyskał wyższą rangę, więc samorząd pomaga jak może w jego organizacji. Naszym partnerem jest Gmina Korczyna, z którą współpracujemy przy wielu przedsięwzięciach, także komunalnych. Na pewno sport przynosi nam wymierne efekty marketingowe; miasto podejmuje takie działania także z innymi dyscyplinami, również w sportach motorowych. To przekłada się na dobry wizerunek miasta i regionu. Miejscem naszej współpracy z Automobilklubem Małopolskim Krosno jest nie tylko Rynek, ale także m.in. zarządzane przez miasto lotnisko, gdzie odbywa się wiele imprez samochodowych. Takie wspólne działania sportowe i artystyczne przynoszą także zyski działającym w Krośnie przedsiębiorcom, choćby z dynamicznie rozwijającej się branży gastronomicznej czy hotelowej. Zapraszam do Krosna także w sobotę wieczorem (18.09), kiedy to w ramach organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i nasz samorząd Dni Funduszy Europejskich o godz. 21.00 na krośnieńskim lotnisku obejrzeć będzie można unikatowy nocny pokaz 100 dronów!

Nowym partnerem Wyścigów Górskich Prządki jest Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Jej absolwentem jest m.in. kierowca wyścigowy Karol Krupa (Automobilklub Małopolski Krosno) z BorgWarner Polish Racing Team, reprezentant Polski w wyścigach górskich. Związana także ze sportem uczelnia (ma swoje drużyny siatkarskie, w jej barwach startowali kierowcy w wyścigach górskich, studenci kierunków technicznych regularnie startują w zawodach oszczędności paliwa)  nie tylko udostępnia na potrzeby wyścigu pomieszczenia w Krośnie, studenci będą także wolontariuszami dbającymi o bezpieczeństwo zawodów i pomagający kibicom i zawodnikom. Szczególnie przydadzą się tu  np. studenci kierunków językowych.

W sobotę 18 września wyścigowa kawalkada przenosi się do Korczyny:

Od godz. 6:30 – 20.00 Zamknięcie drogi (Korczyna Rynek – Węglówka) godz. 9:00 Start do I podjazdu treningowego godz. 11:00 Start do I podjazdu treningowego godz. 13:00 Start do I podjazdu wyścigowego godz. 15:30 Start do II podjazdu wyścigowego Przez cały wyścig kibicom i zawodnikom towarzyszyć (po raz kolejny) będzie Stowarzyszenie Polska Ekologia, które w ramach projektu „Polska Smakuje w Naszych Regionach” promować będzie ekologiczną żywność i potrawy przygotowywane z produktów pochodzących z podkarpackich upraw i hodowli. Degustacje na pewno zadowolą koneserów smacznego, zdrowego jedzenia.

Harmonogram ostatniego dnia zawodów:

19 września 2021 (niedziela) – Korczyna

Od godz.6:30 – 20.00 Zamknięcie drogi (Korczyna Rynek – Węglówka) Godz. 8.30 Start do I podjazdu treningowego Godz. 10:30 Start do II podjazdu treningowego Godz. 13:00 Start do I podjazdu wyścigowego Godz. 15:00 Start do II podjazdu wyścigowego

45 min. Po zakończeniu II podjazdu wyścigowego ok godz. 17.00 ceremonia wręczenia nagród Godz. 17:45 – III Konferencja prasowa ze zwycięzcami zawodów i zdobywcami tytułów MISTRZÓW POLSKI GSMP 2021.

Tytularnym partnerem wyścigu po raz kolejny jest marka Valvoline, towarzysząca sportom motorowym od 150 lat. Warto przypomnieć, że to właśnie Valvoline w 1965 roku, jako pierwsza firma na świecie, wprowadziła na rynek wysokowydajny olej do silników wyścigowych.

uma

AKCJA CHARYTATYWNA

Kierowcy sportowi i kibice podczas wyścigu wspierać będą zbiórkę środków dla startującego w Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski Pit Bike instruktora i zawodnika motocyklowego,   Mariusza Juszczaka, który uległ ciężkiemu wypadkowi i stracił nogę podczas zawodów na torze Slovakiaring.W Internecie na www.zrzutka.pl   prowadzona jest zbiórka środków dla poszkodowanego zawodnika. Do akcji włączyli się także samochodowi kierowcy sportowi: licytować będzie można przejazdy po trasie wyścigu z legendą tej dyscypliny sportu, 23 – krotnym Mistrzem Polski Janem Kościuszką, który tradycyjnie pojawi się za kierownicą rajdowych wersji Fiata 125 p i Austina Mini.

uma

Podczas 18 Wyścigu Górskiego Prządki będzie można także  zobaczyć Grupę Pokazową 126Hooligans, na trasie pojawi się  sześć historycznych Fiatów 126 o mocach pomiędzy 34 a 400 koni mechanicznych! Jednym z kierowców będzie Paweł Kopacz – legendarny zawodnik GSMP, dwukrotny Mistrz Polski w Wyścigach Górskich.
Przez dwa dni wraz z kierowcami pokazowymi będzie można przejechać trasę wyścigu na prawym fotelu każdego z samochodów. Warunkiem jest wpłata w dniu przejazdu w biurze wyścigu cegiełki nie mniejszej niż 200 zł na rzecz Mariusza. Przejazd najmocniejszym z pojazdów  – ponad czterystu konnym Fiatem 126 Competizione będzie licytowany na fb profilu zawodnika
https://www.facebook.com/126competizione
Do każdego przejazdu uczestnicy będą mieli zapewnione  kaski i jednorazowe balaklawy.

źródło: gsmp.pzm.pl
foto: Agnieszka Wołkowicz / UMA