Home Aktualności Debiutant w natarciu – Michał Rokita wygrywa 50. Rajd Festiwalowy
Debiutant w natarciu – Michał Rokita wygrywa 50. Rajd Festiwalowy

Debiutant w natarciu – Michał Rokita wygrywa 50. Rajd Festiwalowy

0

Jubileuszowa, 50. Edycja Rajdu Festiwalowego stanowiła nie lada wyzwanie dla kierowców i pilotów. Bardzo szybka trasa i potworny skwar przerywany gwałtownymi opadami deszczu wymagał zachowania pełnej koncentracji, wysokiego tempa i bezbłędnej jazdy. Z tym zadaniem najlepiej poradzili sobie Michał Rokita i Wojciech Habuda w Renault Clio. 23-letni kierowca ten życiowy wynik osiągnął w swoim zaledwie drugim starcie w mistrzostwach Śląska.

Rokita narzucił bardzo dobre tempo już podczas miejskiego prologu rozgrywanego jeszcze w sobotę. Kierowca Clio na opolskich ulicach wyprzedził Mateusza Bojanowskiego i Macieja Watrasa. Obaj jednak z powodu problemów nie byli w stanie przeszkodzić Rokicie – po kolizji na dojazdówce (spowodowanej przez innego kierowcę) Bojanowski nie zdołał dotrzeć na start drugiego etapu, natomiast Watras z powodu awarii musiał się wycofać przed ostatnim odcinkiem specjalnym i oddał drugie miejsce.

Lokatę premiowaną „srebrnym medalem” przejął więc Łukasz Godula. Kierowca Hondy Civic, pilotowany przez Daniela Nowaka, spokojnie rozpoczął rajd, jednak z każdym odcinkiem specjalnym podkręcał tempo. Dodatkowo urzędujący mistrz PPC zdecydował się zaryzykować i założyć deszczowe opony na ostatnią pętlę, co pozwoliło mu na wygranie Power Stage, za który przyznawane są dodatkowe punkty. Najniższy stopień podium wpadł natomiast w ręce Macieja Matysiaka i Andrzeja Filipka (Renault Clio), którzy w drodze po puchar zostawili za sobą drugą załogę Rajdu Ziemi Głubczyckiej, czyli Maćka Sordyla i Krystiana Korzeniowskiego (Honda Civic) oraz wicemistrza klasy RO1 – Adama Wrocławskiego pilotowanego przez Kamila Hellera.

Szóste miejsce w generalce przypadło najszybszej załodze Pucharu Peugeota i Citroena. Jako pierwsi linię mety minęli Maciej Hawro i Patryk Kielar (Peugeot 106). Po drugie miejsce sięgnęli Piotr Kamiński z Arkadiuszem Skorupą (Citroen Saxo), a trzecie wywalczyli Krzysztof Grzywacz i Michał Trela (Citroen Saxo).

Oprócz zaciętej walki w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska oczy kibiców na pewno cieszyła także widowiskowa jazda Wojtka Chuchały. Rajdowy mistrz Polski oraz Europy (w klasyfikacji ERC 2) utworzył załogę z Michałem Wiśniewskim w Fordzie Fiesta Proto. Ten duet był najszybszy w klasie Gość 4WD. Podium uzupełnili Arkadiusz Lechoszest i Krzysztof Pietruszka w Skodzie Fabii S2000, a także Grzegorz Olchawski i Szymon Marciniak w Audi Quattro A2. Olchawski i Marciniak zwyciężyli także w klasyfikacji HPP-4 prowadzonej w ramach GO+cars Historycznego Pucharu Południa.

W Gość 2WD najszybszym okazali się Tomasz Sztwiertnia i Marcin Drewniak w Fordzie Fiesta R2. Natomiast w klasie RO Open 4WD triumfowali Marcin Kowal i Sebastian Lenkowski w Mitsubishi Lancerze.

 

Wyniki 50. Rajdu Festiwalowego – 2. rundy RSMŚl 2019:

1. Michał Rokita/Wojciech Habuda (Renault Clio) 21:17,3 s
2. Łukasz Godula/Daniel Nowak (Honda Civic) +11,5 s
3. Maciej Matysiak/Adam Filipek (Renault Clio) +22,6 s
4. Maciej Sordyl/Krystian Korzeniowski (Honda Civic) +38,5 s
5. Adam Wrocławski/Kamil Heller (Renault Clio) +47,3 s
6. Maciej Hawro/Patryk Kielar (Peugeot 106) +51,2 s
7. Karol Zardzewiały/Adrian Mroszczyk (Renault Clio) +57,1 s
8. Adrian Jurasz/Tomasz Tkacz (Renault Clio) +1:12,9 s
9. Paweł Szot/Mateusz Martynek (Honda Civic) +1:20,3 s
10. Piotr Kamiński/Arkadiusz Skorupa (Citroen Saxo) +1:40,9 s

Punktacja RSMŚl po 50. Rajdzie Festiwalowym – 2. Rundzie RSMŚl 2019

1. Rokita/Habuda 43 pkt.
2. Godula/Nowak 39 pkt.
3. Sordyl/Korzeniowski 33 pkt.
4. Sroka/Woźniak 30 pkt.
5. Maciej Matysiak 28 pkt.
6. Wrocławski/Heller 20 pkt.
7. Hawro/Kielar 9 pkt.
8. Zardzewiały/Mroszczyk 6 pkt.
9. Osiak/Pochroń 4 pkt.
10. Jurasz/Tkacz 4 pkt.