Home Aktualności PZM 75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium w RSMP
PZM 75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium w RSMP

PZM 75. Rajd Polski: Kasperczyk walczy o podium w RSMP

0

Już w najbliższy weekend (21-23 września) odbędzie się Rajd Polski – najważniejsza impreza motorsportowa w naszym kraju, a zarazem ostatnia runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W tym roku rajd zaliczany jest również do mistrzostw Europy, więc w Mikołajkach zobaczymy najlepsze załogi Starego Kontynentu. Z szesnastym numerem startowym, do rywalizacji w mocnej stawce ruszą także Tomek Kasperczyk i Damian Syty w Fordzie Fiesta R5. Na załogę Tiger Energy Drink Rally Team czeka spore wyzwanie, gdyż walczy ona o podium w krajowym czempionacie.

Rajd Polski od wielu lat jest perłą w koronie sportu motorowego nad Wisłą, zwłaszcza że jeszcze rok temu rywalizowali w nim uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Świata. Mazurskie trasy słyną z bardzo szybkich i jednocześnie wąskich oesów, w których kierowcy i piloci muszą utrzymywać maksimum koncentracji, gdyż margines błędu jest niezwykle mały. Jeśli dodamy do tego fakt, że swój start zapowiedziała cała europejska czołówka, to można być wręcz pewnym, że na kibiców będzie czekać niezwykłe widowisko.

Kierowcy i piloci wyjadą na trasę już w piątek (21 października) rano, kiedy to wezmą udział w odcinku testowym i kwalifikacyjnym. Na godzinę 15:00 zaplanowana jest ceremonia startu, która odbędzie się na rynku w Mikołajkach. Jeszcze tego samego dnia załogi zmierzą się na pierwszym z odcinków specjalnych, jakim będzie Mikołajki Arena. Podczas kolejnych dwóch dni zawodnicy będą mieli do pokonania w sumie 14 prób sportowych, które utworzą trasę o łącznej długości blisko 215 kilometrów. Zwycięzców poznamy w niedzielę o godzinie 18:20, kiedy to pierwsze załogi pojawią się na rynku w Mikołajkach podczas ceremonii mety.

Dla Tomka Kasperczyka i Damiana Sytego będzie to debiut w Rajdzie Polski za kierownicą Forda Fiesty R5. Załoga Tiger Energy Drink Rally Team jest jednak dobrze przygotowana do tej imprezy, zwłaszcza po ostatnim starcie w Rajdzie Elektrenai, gdzie zajęła ona czwarte miejsce w klasyfikacji RSMP.

W sześciu tegorocznych rundach RSMP Tomek i Damian wywalczyli 71 punktów i przed PZM 75. Rajdem Polski zajmują czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Zawody na Mazurach są podwójnie punktowaną rundą krajowego czempionatu. Do zdobycia jest aż 55 punktów, więc reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team pozostają w grze o podium klasyfikacji generalnej RSMP.

 

Tomasz Kasperczyk: – Chyba każdy zawodnik w tym kraju chce wystartować w Rajdzie Polski i w końcu my będziemy mieli okazji spróbowania swoich sił za kierownicą auta, które pozwala na walkę o czołowe lokaty. Będziemy mierzyć się nie tylko z naszymi rywalami z RSMP, ale także z czołówką Rajdowych Mistrzostw Europy, więc damy z siebie wszystko, aby pokazać im, że nie tak łatwo jest ścigać się na naszym terenie. Podczas ostatniego Rajdu Elektrenai nie do końca umiałem złapać odpowiedni rytm, jednak bardzo dobrze, że uzyskaliśmy tę wiedzę przed startem w Mikołajkach. Przeanalizowaliśmy sytuację i wiem, że jesteśmy dobrze przygotowani do finałowej rundy mistrzostw. Szutrowe rajdy są bardzo widowiskowe dla kibiców, więc mam nadzieję, że swoją jazdą damy im powody do radości, zwłaszcza że sprawa podium w RSMP jest cały czas otwarta. Choć o awans w klasyfikacji będzie trudno, to na pewno będziemy o to walczyć.