Home Aktualności Kasperczyk i Syty w pierwszej dziesiątce Rajdu Rzeszowskiego
Kasperczyk i Syty w pierwszej dziesiątce Rajdu Rzeszowskiego

Kasperczyk i Syty w pierwszej dziesiątce Rajdu Rzeszowskiego

0

Potworny upał skutecznie utrudniający koncentrację, liczne kłopoty i przygody zawodników oraz zacięta rywalizacja w niesamowitej obsadzie – tak zapamiętana będzie 26. edycja Rajdu Rzeszowskiego. W tych bardzo wymagających zawodach, Tomasz Kasperczyk i Damian Syty uplasowali się w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej. Dzięki temu wynikowi reprezentanci Tiger Energy Drink Rally Team zdobyli cenne punkty do klasyfikacji FIA ERC Junior U28 i umocnili się na podium w punktacji krajowego czempionatu.

O tym jak trudnym sprawdzianem był 26. Rajd Rzeszowski najlepiej świadczy liczba załóg, które zmagały się z problemami lub odpadły z rywalizacji. Do mety na rynku w Rzeszowie nie dojechało wielu faworytów zawodów na Podkarpaciu, w tym m.in. tak doświadczone załogi jak Łukjaniuk/Arnautow, Ostberg/Barth, Rossetti/Mori czy Lopez/Rozada. Przyczyniły się do tego wymagająca trasa i uciążliwe warunki pogodowe. Już od samego początku zmagań w polskiej rundzie ERC, wszystkim jej uczestnikom doskwierał niemiłosierny upał. Temperatura praktycznie nie spadała poniżej 30 stopni, co oznaczało, że w rajdówkach liczba stopni Celsjusza nierzadko przekraczała 50.

W tych okolicznościach strzałem w dziesiątkę – i to dosłownie – okazała się przemyślana taktyka i jazda reprezentantów Tiger Energy Drink Rally Team. Tomasz Kasperczyk i Damian Syty konsekwentnie unikali błędów, wycieczek poza drogę i innych przygód, starając się jednocześnie sukcesywnie poprawiać swoje tempo. Dzięki temu ukończyli 5. rundę FIA ERC na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej zawodów – zaledwie 4 sekundy za dotychczasowym liderem punktacji europejskiego czempionatu. Ten wynik przyniósł Tomkowi i Damianowi 15-punktową zdobycz do klasyfikacji FIA ERC Junior U28, czyli cyklu, w którym w tym sezonie rywalizują. Tegoroczny Rajd Rzeszowski, był także rundą mistrzostw Polski. Wśród załóg zgłoszonych do tych rozgrywek, Kasperczyk i Syty zajęli 5. miejsce umacniając się na 3. pozycji w punktacji. Za Tomkiem i Damianem metę osiągnęli m.in. aktualni liderzy klasyfikacji InterCars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Swoje piąte zwycięstwo na asfaltowych odcinkach Podkarpacia odniósł samotny rekordzista Rajdu Rzeszowskiego, czyli Bryan Bouffier. Drugie miejsce zajął dwukrotny mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz, a najniższy stopień podium wywalczył lider klasyfikacji FIA ERC Junior U28 – Niemiec Marijan Griebel.

Kolejnym startem duetu Kasperczyk/Syty będzie Rajd Barum. Czeska runda Rajdowych Mistrzostw Europy odbędzie się w ostatni weekend wakacji – 25-27 sierpnia.

Tomasz Kasperczyk:

Gorący Rzeszowski pokazał, że w rajdach, szczególnie rozgrywanych przy tak upalnej pogodzie, bardzo ważna jest chłodna głowa. Nam udało się ją zachować. Walczyliśmy przede wszystkim po punkty do klasyfikacji obu cykli – zarówno FIA ERC Junior U28, jak i Rajdowych Mistrzostw Polski. Mimo, że było niesamowicie gorąco, to jechało nam się bardzo dobrze. To był dla nas świetny weekend – pełen zaciętej sportowej rywalizacji, ale i dobrej zabawy na świetnych asfaltowych oesach Podkarpacia. Trudno nie być zadowolonym, skoro o miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu równo walczyliśmy z takimi zawodnikami, jak Bruno Magalhaes czy Jan Cerny. W Rajdzie Barum będzie nam jeszcze trudniej ich dogonić, ale na pewno spróbujemy.

Foto: Marcin Rybak