Home Aktualności Rajd Akropolu 2017: Kajetanowicz i Baran odnoszą zwycięstwo! Grzyb i Wróbel na podium!
Rajd Akropolu 2017: Kajetanowicz i Baran odnoszą zwycięstwo! Grzyb i Wróbel na podium!

Rajd Akropolu 2017: Kajetanowicz i Baran odnoszą zwycięstwo! Grzyb i Wróbel na podium!

0

Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran wygrali trzecią rundę tegorocznych Mistrzostw Europy, Rajd Akropolu. Załoga zespołu Lotos Rally Team po dzisiejszych problemach swoich głównych rywali objęła prowadzenie pod koniec przedostatniej pętli. Na ostatnich trzech odcinkach mistrzowie Europy sukcesywnie powiększali swoją przewagę, która ostatecznie pozwoliła im zwyciężyć. Odcinek nr.12 obfitował w wiele dramatów, dzięki czemu Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel awansowali na trzecie miejsce w rajdzie!

Dziesiąty odcinek specjalny był kontynuacją problemów Bruno Magalhãesa. Zespół Portugalczyka nie poradził sobie z problemem z pierwszej pętli, a do tego doszły kolejne. – Nadal mam ten problem. Temperatura wody w silniku wynosi 120 stopni Celsjusza. Nie mam pełnej mocy. Coś jest nie tak, w tych warunkach nie będziemy w stanie utrzymać tego miejsca – powiedział lider Mistrzostw Europy. Magalhães stracił na tym odcinku 29,9s do najszybszego Kajetana Kajetanowicza. –  Będąc szczerym staram się skoncentrować i robić swoją robotę – powiedział na mecie Kajto. Przygód nie ustrzegł się również Nasser Al-Attiyah, przez co stracił na tym oesie dwie i pół minuty. – To stało się w tym samym miejscu jak na poprzedniej pętli. Zblokowało mi kierownicę na jakimś podbiciu i uderzyliśmy przodem – zameldował Katarczyk. Świetną dyspozycją wykazał się Grzegorz Grzyb. Polak wykręcił trzeci czas, tracą do Kajetanowicza i Barana 30,8s. Dalsze miejsca zajęli: Philippedes (+35,0s), Tsouloftas (+43,3s), Bostanci (+51,4s), Tsolakidis (+59,2s), von Thurn und Taxis (+1:03,9s), Erdi (+1:33,9s) oraz Melegari (+2:11,6s).

Na dojazdówce do OS11 z rywalizacji wycofał się Nasser Al-Attiyah. Niestety jego problemy z autem uniemożliwiły mu kontynuowanie jazdy. Na podium ponownie znalazły się dwie polski załogi. Pierwszy był Kajetanowicz, drugi awansujący na trzecie miejsce w generalce Bostanci (+7,3s), a trzeci Grzegorz Grzyb (+9,6s). – Przykro mi z powodu Nassera. Miał dużo problemów. Na poprzednim odcinku miałem spina, teraz różnica z chłopakami za mną jest niewielka. Postaram się utrzymać to miejsce – powiedział turecki kierowca. – Może na jakimś hamowaniu coś się stało (Kajto dojechał do mety z lekko uszkodzonym przodem, przyp. red. ). Jadę wolno, ostrożnie – zameldował lider rajdu. Miejsca cztery, pięć, sześć zajęli kolejno: Tsolakidis (+11,8s), Philippedes (+12,5s) oraz von Thurn und Taxis (+26,1s). W pierwszej dziesiątce znaleźli się także: Tsouloftas (+29,7s), Magalhães (+43,0s), Erdi (+46,1s) oraz Melegari (+1:01,1s). – Musiałem zatrzymać się na odcinku, woda zalała mi przednią szybę, nic nie widziałem. Nie działają mi wycieraczki – powiedział Magalhães.

Na ostatnim odcinku specjalnym rozbili się Philippedes i Bostanci. Dzięki temu Grzyb i Wróbel awansowali na trzecie miejsce w rajdzie. Najlepszy czas na odcinku uzyskał Kajetanowicz, co przypieczętowało jego zwycięstwo w rajdzie. – To niesamowite uczucie, dziękuję zespołowi, rodzinie. Wierzyli w nas. W mojej opinii to był jeden z najtrudniejszych rajdów w mojej karierze. Wyczerpujący. Ale piękny. To niesamowite, jestem bardzo zmęczony. Ostatnie dwa odcinki były trudne. Ciężko jest nie cisnąć na 100% bo byłem ostrożny jak moja mama. Ona jeździ oczywiście bardzo dobrze, ale wolno. ? Tak wyglądała moja ostatnia pętla. Szanuję moich konkurentów, mieli bardzo dobre tempo. Myślę, że wygraliśmy, ale czekamy na Bruno. Mam nadzieję, że dojedzie – powiedział Kajto. Na mecie mimo wielu problemów pojawił się także Bruno Magalhães, który zajął w tym rajdzie drugie miejsce.

Wyniki Rajdu Akropolu 2017, 3. rundy FIA ERC:

1. Kajetanowicz / Baran (Polska, Ford Fiesta R5) 2:50:40,6 s.
2. Magalhães / Magalhães (Portugalia, Skoda Fabia R5) +1:58,7 s.
3. Grzyb / Wróbel (Polska, Skoda Fabia R5) +5:05,3 s.
4. Tsouloftas / Giraudet (Cypr, Citroen DS3 R5) +7:48,3 s.
5. Tsolakidis / Dimos (Grecja, Skoda Fabia R5) +15:49,2 s.
6. Melegari / Barone (Włochy, Mitsubishi Lancer Evo IX) +20:05,6 s.
7. Drymoussis / Drymoussis (Grecja, Subaru Impreza STI) +24:43,5 s.
8. Banaz / Erdener (Turcja, Ford Fiesta R2T) +25:06,0 s.
9. Özdemir / Memişyazıcı (Turcja, Ford Fiesta R2T) +26:45,4 s.
10. Érdi jr. / Papp (Węgry, Mitsubishi Lancer Evo X) +29:11,2 s.

Klasyfikacja Rajdowych Mistrzostw Europy po Rajdzie Akropolu:

1. Bruno Magalhães (Portugalia) 93 pkt.
2. Kajetan Kajetanowicz (Polska) 72 pkt.
3. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja) 46 pkt.
4. Marijan Griebel (Niemcy) 27 pkt.
5. José Maria López (Hiszpania) 27 pkt.
6. Grzegorz Grzyb (Polska) 22 pkt.
7. Josh Moffett (Irlandia) 20 pkt.
8. Iván Ares (Hiszpania) 19 pkt.
9. Socratis Tsolakidis (Grecja) 19 pkt.
10. Alexandros Tsouloftas (Cypr) 16 pkt.

źródło: Rajdy24.pl